Yeni Honda Civic Hatchback Dizel Test Sürüşü ve Yorum

Anasayfa Hangi Araba, Honda 04 Temmuz 2013

Yıllardır beklenen dizel motoru nihayet ülkemize gelen Honda Civic hakkında yorumlarımı ve test sürüşümü sizler ile paylaşmak istedim. Her zamanki çizgimde tarafsız bir test sürüşü olacak emin olabilirsiniz. İç mekan,dış tasarım,motor,fiyat ve teknik özellikler üzerinde duracağım.

yeni-honda-civic-hatchback-dizel-test-surusu (1)

Aracın beni en çok şaşırttığı kısım iç mekanı oldu. Klasik Honda iç mekanlarından ve kaliteyi vasat seviyesinde tutan Civic’lere alıştığımız için Civic Hatchback şaşırtıcı seviyede kaliteli bir malzemeye sahip iç mekanda. Yeni kasası çıkan kendi sınıfındaki araçlar gibi ön ile arka kısım arasında dağlar kadar kalite seviyesi yok. İsim vermek istemiyorum ama Golf 7 nin ve Auris’in arka ve ön taraf arasındaki malzeme kalitesi farkını herkes biliyor.

yeni-honda-civic-hatchback-dizel-test-surusu (2)

Yumuşak malzeme ve kaliteli kumaş ile iç mekan Honda adına bir devrim desek yanlış olmaz. Arka diz mesafesi ve iç mekan genişliği oldukça tatminkar. Bagaj hacmi hatchback bir araç için oldukça iyi,Yeni Honda Civic Hatchback’in bagaj hacmi 407 litre. İç mekanda koltukları da son derece rahat söylemeden edemeyeceğim.

yeni-honda-civic-hatchback-dizel-test-surusu (3)

Dış tasarım olarak uçlarda olan bir araç gibi görünüyor. Tasarım ortadan gitmediği için bu kasayı ya çok seven olacak ya da hiç hoşlanmayan,bunun arası olmayacak gibi görünüyor. Ama tasarım göreceli bir konu olduğu için bu konuda kırıcı olmak istemiyorum.

yeni-honda-civic-hatchback-dizel-test-surusu (4)

Bu araçta ki yeniliklerden biri de ilk Honda Dizel motorunun bu araçta ülkemize gelecek olması . Sedan versiyonuna ne zaman gelir bilmiyoruz ama öyle ya da böyle Civic Sedan Dizel bu ülkeye gelecek. Şu anda sattıkları LPG li Civicler biraz eskisin hele bakalım. Tüketim değerleri oldukça baştan çıkarıcı ama biraz ütopik. Şehir içi tüketimi 4.1 litre görünüyor. Sürüşünden anladığım kadarı ile sıkışık trafikte bu araç 6 litreden aşağı yakmaz. Şehir dışında 3,5 litre tüketimi 80 ile son viteste giderseniz görürsünüz.

yeni-honda-civic-hatchback-dizel-test-surusu (5)

Yalıtım ve süspansiyon  konusunda hep eleştirilen Civic bu konuda kendini bir kademe daha geliştirmiş. Motor sesi hiç duyulmuyor diyebiliriz,bundan motorun sessizliğinin de etkisi vardır. Yol sesi konusunda vasat bir performans gösteriyor araç. Süspansiyonlar daha oturaklı ve önceki kasaya göre daha başarılı. Emilim gayet güzel.

yeni-honda-civic-hatchback-dizel-test-surusu (6)

Yeni Honda Civic benzinli 48.900 TL, dizel 61.000 TL ‘ den başlıyor. Fiyat olarak oldukça yüksek geldi bana. Rekabetçi olmak istiyorlarsa bu fiyatlar aşağı inmeli çünkü Yeni Golf 7 Dizel ve Auris Dizel çok ciddi rakip olarak duruyor. Tüm donanım seçeneklerinde güvenlik ekipmanları standart. Fakat görünen o ki Honda hatchback araç satmak istemiyor. Çok fazla piyasada söz sahibi olmayan bir Civic Hatchback hem fiyat olarak yüksek hem de otomatik seçeneği yok. C sınıfında en çok aranan seçenek otomatik ve dizel kardeşliği çünkü.

yeni-honda-civic-hatchback-dizel-test-surusu (7)

Araçta beğenmediğim noktalar ise iç mekanda göstergelerin çok kalın olan direksiyondan görünmemesi,yüksek bagaj camından dolayı görüşün kısıtlanması ve dillere destan yolcu için tasarlanmış el freni .Araç iç mekan ve motor seçeneği olarak Avrupai bir araç olsa da iç ve dış tasarım konusunda hala uzakdoğulu. O el freni şoför için değil herhalde:)

yeni-honda-civic-hatchback-dizel-test-surusu (8)

 

Kısaca Honda fanatiği olan,dizel ve manul düşünen, sıradışı tasarımlara gözü aşina olan ve ikinci el derdi olmayan bir kişi bu aracı tercih eder. Bu araç asla çok satan ve piyasa aracı olamaz. Bu kötü olduğu anlamına gelmez ama ülkemiz şartları maalesef bu.

“Yeni Honda Civic Hatchback Dizel Test Sürüşü ve Yorum” için 1 cevap

  1. MEHMET diyor ki:

    ben hala o el frenine bir anlam veremiyorum..bir i30 kullanıcısı olarak elektrikli rl frenim var..düğmeye bastığımda el frenini kendi çekiyor vitese geldiğinde de otaomatik kendi atıyor…hal böyleyken (ilk gördüğümde çok şaşırdım) bu el frenine bir çare bulmalılar rakipleri aldı başını gidiyor…

Bir Cevap Yazın

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
İnternet-Tr İnternet-Tr
Portal Teması : Wptr.Co