Toyota Yaris Hybrid Nasıl ,Alınır Mı ? Yorumlarım

Anasayfa Toyota 20 Aralık 2012 4314 Okunma
Toyota Yaris Hybrid Nasıl ,Alınır Mı ? Yorumlarım

Toyota Yaris Hybrid Nasıl ,Alınır Mı ? Yorumlarım

Hybrid (hibrit) motorlar artık ülkemizde yaygınlaşmaya başlamıştır. Benzin destekli motor sistemi ile birlikte hibrit araçlar düşük yakıt tüketimi dikkat çekmektedirler. Bu konuda Toyota Yaris Hybrid ülkemizde satılmaya başlanmıştır. Peki bu elektrikli araçlar alınır mı ya da Yaris Hybrid alınır mı diye merak ediyorsanız kısaca fikirlerimi paylaşmak istedim. Öncelikle şunu söyleyelim ki bu araçtaki bataryalar ya da piller frenden kazanılan enerji ile dolmaktadır. Yani yokuş aşağı giderken aslında bir anlamda piller şarj olmaktadır. Peki benzin ne zaman devreye giriyor derseniz, akülerin doluluk oranı çok azaldığı zaman ya da 50 km/saat hızını geçtiğiniz zaman. Kısacası şehiriçinde yoğun trafikte aküler dolduğu müddetçe elektrikli motoru kullanabiliyorsunuz. Diyelim ki akülerin hiç bir şekilde dolduramadınız (fren ya da motor freni olmadı ) bu şekilde elektrikli motorun menzili 2 km. Daha sonra benzin motoru çalışıyor ve aküler bu arada şarj oluyor. Yada sert bir şekilde gaza basarsanız benzin motoru devreye giriyor.

Toyota Yaris Hybrid Nasıl ,Alınır Mı ? Yorumlarım

Şarj olan akü ya da piller tam 5 sene garantili. Daha sonra Toyota servislerince yapılacak kontrol sonrasında 5 sene daha garanti kapsamına alınacakmış. Yani aklınızda herhangi bir akü maliyeti olmasın. Toyota zaten bu konuda sattığı arabanın arkasında olan bir firma. Elektrikli araçların bakım ücretlerinin yüksek olduğu gibi bir şehir efsanesi dolaşmakta fakat Toyota servisleri ile yapılan görüşmelerde benzinli bir aracın bakım maliyetini asla geçmeyeceğini söylüyorlar.
Toyota Yaris Hybrid Nasıl ,Alınır Mı ? Yorumlarım

Yaris Hybrid teknik özelliklerine bakacak olursak,100 beygirlik bir motora sahip. Şehir içi yakıt tüketimi 3,4 litre. Araçta ki elektrikli motor 60 PS. Aracın 0-100 ü 11,8 litre. Son hızı 165 km/saat. Düşük carbon salınımı ile de oldukça iddalı bir araç. Fabrika değerini tutturmak zor desek bile kullanıcılardan gelen dönütler şehir içi ortalamasının 4 litre civarında olduğu. Toyota Yaris Hybrid fiyatı 48.000 TL civarında. Burada diğer önemli bir nokta ise ilk çalışmada harcanan yüksek benzin tüketiminin olmamasıdır. Araçlar en çok benzini ilk çalıştırmada harcamaktadırlar.
Kısaca bu araç şu anda şehir içi tüketimi ile rakipsiz. Çok sakin sürüşte 5 litre yakalayan dizellere göre 1 litre avantajı var. Ayrıca dizelin gürültüsü ve vibrasyonu bu araçta yok. Toyota zaten yıllardır bu teknolojiyi Amerika da kullanıyor. Zamanla ülkemizde de yaygınlaşacağını düşünüyorum. 1-2 yıl içinde bu araçlar oldukça fazla şekilde satılmaya başlayacaklar. Hatta yurtdışında benzinli atmosferik motora LPG uygulayanlar var. Bu da gerçekleşirse 2,5 litre gibi ortalama tutturulabilir ama bunun için çok mesafe var daha ülkemizde.
Toyota Yaris Hybrid Nasıl ,Alınır Mı ? Yorumlarım Toyota Yaris Hybrid Nasıl ,Alınır Mı ? Yorumlarım

Bir Cevap Yazın

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
İnternet-Tr İnternet-Tr
Portal Teması : Wptr.Co