Dizel Peugeot 301 Citroen Elysee Mi Chevrolet Aveo Mu ?

Dizel Peugeot 301 Citroen Elysee Mi Chevrolet Aveo Mu ?

Türkiye piyasasına yeni giren PSA grubu 301 ile Elysee ve Aveo arasında kalan çok fazla otomobil kullanıcı olmaktadır. Hangisini alacağını bilemeyenler için kısaca bir değerlendirme yapmak istedim. Dizel seçenekleri karşılaştırırsak,bu segmette en fazla aranan motor seçeneğini karşılaştırmış oluruz.
Dizel Peugeot 301 Citroen Elysee Mi Chevrolet Aveo Mu ?

Öncelikle şunu söyleyelim ki 301 ve Elysee tüm dünyada kullanılmak için tasarlanan bir araç değil. Daha az gelişmiş ülkelerdeki sedan ihtiyacını gidermek için tasarlanmış araçlar. Avrupa’da ve Amerika’da bu araçlar yok fakat Aveo tüm dünyada satılıyor ve global bir model. Güvelik başlayacak olursak Aveo NCAP’ten yüksek puan ile 5 yıldız almış ve güvenli olduğunu kanıtlamştır. 301 ile Elysee daha güvenlik testlerine girmediler. Diğer yandan iç hacim ve genişliği açısından 301 ve Elysee daha avantajlı. Boyutları itibari ile Aveo bu konuda biraz geride kalıyor.
Dizel Peugeot 301 Citroen Elysee Mi Chevrolet Aveo Mu ?

Dizel motorlar açısında hangisi alınabilir derseniz,bu konuda 301 ve Elysee daha avantajlı zira 1.6 HDI motor var. Daha güçsüz bir motor sahip olan Aveo (1.3 CDTI – İkinci nesil fiat multijet motoru) bu konuda bir performanssız ve güçsüz kalıyor. Ama vergi avantajı konusunda da rakiplerine bir üstünlük sağlıyor. Güvenlik anlamında daha önce söylediğim gibi Aveo önde,çünkü 301 ve Elysee nin hiç bir donanımında perde hava yastığı yok. Buna karşın Aveo’nun tüm donanım seçeneklerinde dijital klima yok. 301 ve Elysee iç hacim, bagaj hacmi ve diz mesafesi konusunda oldukça başarılı. Konfor olarak 301 ve Elysee biraz avantajlı zira Aveo’da klasik opellerde kullanılan sert ve sportif bir süspansiyon sistemi var. Yol tutuşunu artırsa da konfora eksi olarak dönen bir durum. Benzinli motorlar için bir kaç kelime edelim. Aveo’nun motorunda kullanılan magnezyum sübaplar LPG konusunda sıkıntı çıkarmaktadır. Bu durumda benzinli LPG düşünülecekse bu da aklınızda çıkmasın.
Dizel Peugeot 301 Citroen Elysee Mi Chevrolet Aveo Mu ? Dizel Peugeot 301 Citroen Elysee Mi Chevrolet Aveo Mu ? Dizel Peugeot 301 Citroen Elysee Mi Chevrolet Aveo Mu ? Dizel Peugeot 301 Citroen Elysee Mi Chevrolet Aveo Mu ?

Bir Cevap Yazın

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
İnternet-Tr İnternet-Tr
Portal Teması : Wptr.Co